Order of Play and Draws

 

MIAMI OPEN PRESENTED BY ITAU - MIAMI, USA
$7,375,695 (ATP)
$7,699,423 (WTA)
20 MARCH - 2 APRIL, 2017

ORDER OF PLAY - MONDAY, MARCH 20, 2017

COURT 1 start 10:00 am

WTA - Qualifying - [8] V. Lepchenko (USA) vs S. Soler-Espinosa (ESP) 

WTA - Qualifying - [9] M. Brengle (USA) vs S. Vickery (USA) 

WTA - Qualifying - [7] D. Vekic (CRO) vs [WC] K. Day (USA) 

WTA - Qualifying - F. Schiavone (ITA) vs [24] K. Kozlova (UKR) 

WTA - Qualifying - [WC] S. Zhuk (RUS) vs [21] T. Townsend (USA)


COURT 2 start 10:00 am

ATP - Qualifying - D. Kudla (USA) vs [13] E. Escobedo (USA) 

ATP - Qualifying - [WC] N. Kuhn (ESP) vs [20] S. Kozlov (USA) 

ATP - Qualifying - [WC] C. Harrison (USA) vs [23] P. Polansky (CAN) 

ATP - Qualifying - [12] S. Giraldo (COL) vs T. Smyczek (USA) 

ATP - Qualifying - [5] F. Tiafoe (USA) vs T. Gabashvili (RUS)


COURT 7 start 10:00 am

WTA - Qualifying - [WC] U. Radwanska (POL) vs [22] M. Duque-Mariño (COL) 

WTA - Qualifying - S. Crawford (USA) vs [19] S. Sorribes Tormo (ESP) 

WTA - Qualifying - V. Tomova (BUL) vs [13] I. Falconi (USA) 

WTA - Qualifying - [6] K. Nara (JPN) vs G. Min (USA) 

WTA - Qualifying - [12] M. Barthel (GER) vs [WC] J. Cristian (ROU)


COURT 8 start 10:00 am

ATP - Qualifying - R. Opelka (USA) vs [17] M. Copil (ROU) 

ATP - Qualifying - [9] J. Donaldson (USA) vs [WC] Y. Wu (CHN) 

ATP - Qualifying - [PR] E. Gulbis (LAT) vs [16] S. Stakhovsky (UKR) 

ATP - Qualifying - [6] R. Albot (MDA) vs E. Ymer (SWE) 

ATP - Qualifying - F. Gaio (ITA) vs [14] A. Bedene (GBR)


COURT 9 start 10:00 am

WTA - Qualifying - A. Kontaveit (EST) vs [18] C. Buyukakcay (TUR) 

WTA - Qualifying - [2] M. Linette (POL) vs A. Muhammad (USA) 

WTA - Qualifying - [5] M. Sakkari (GRE) vs [WC] A. Potapova (RUS) 

WTA - Qualifying - [10] R. Ozaki (JPN) vs [WC] K. Swan (GBR) 

WTA - Qualifying - A. Krunic (SRB) vs [16] P. Tig (ROU)


COURT 10 start 10:00 am

ATP - Qualifying - [1] N. Basilashvili (GEO) vs D. King (BAR) 

ATP - Qualifying - [3] M. Youzhny (RUS) vs V. Millot (FRA) 

ATP - Qualifying - [10] N. Kicker (ARG) vs A. Whittington (AUS) 

ATP - Qualifying - M. Bourgue (FRA) vs [18] B. Fratangelo (USA) 

ATP - Qualifying - [8] M. Kukushkin (KAZ) vs P. Gojowczyk (GER)


COURT 3 start 10:00 am

WTA - Qualifying - [1] E. Mertens (BEL) vs A. Van Uytvanck (BEL) 

WTA - Qualifying - N. Broady (GBR) vs [20] M. Erakovic (NZL) 

WTA - Qualifying - A. Bogdan (ROU) vs [17] T. Maria (GER) 

WTA - Qualifying - J. Fett (CRO) vs [14] J. Boserup (USA) 

WTA - Qualifying - [4] E. Rodina (RUS) vs L. Hradecka (CZE)


COURT 4 start 10:00 am

ATP - Qualifying - [11] L. Lacko (SVK) vs [WC] V. Kirkov (USA) 

ATP - Qualifying - B. Becker (GER) vs [24] J. Souza (BRA) 

ATP - Qualifying - [4] R. Dutra Silva (BRA) vs L. Rosol (CZE) 

ATP - Qualifying - [2] P. Herbert (FRA) vs T. Kamke (GER) 

ATP - Qualifying - R. Bemelmans (BEL) vs [21] J. Kovalik (SVK)


COURT 5 start 10:00 am

WTA - Qualifying - [3] N. Hibino (JPN) vs F. Abanda (CAN) 

WTA - Qualifying - E. Kostova (BUL) vs [23] A. Sasnovich (BLR) 

WTA - Qualifying - [11] I. Khromacheva (RUS) vs V. Cepede Royg (PAR) 

WTA - Qualifying - R. Sramkova (SVK) vs [15] J. Cepelova (SVK)


COURT 6 start 10:00 am

ATP - Qualifying - [WC] M. Kecmanovic (SRB) vs [22] H. Laaksonen (SUI) 

ATP - Qualifying - [7] R. Olivo (ARG) vs A. Bublik (KAZ) 

ATP - Qualifying - G. Zemlja (SLO) vs [15] D. Lajovic (SRB) 

ATP - Qualifying - Q. Halys (FRA) vs [19] N. Gombos (SVK)